Kamenové náušnice

Náušnice jsou vyráběny v provedení náušnice bez kamene, kdy jsou náušnice tvořeny pouze drahým kovem, nebo kombinací více barev drahého kovu, jako tzv. náušnice kombinované (například bílé a žluté zlato). Vedle toho jsou tzv. náušnice kamenové, které jsou osazeny drahými kameny, perlami nebo mořskými korály. Můžeme se setkat s různými druhy a barvami kamenů, s kameny přírodními nebo syntetickými (syntetický kámen má prakticky stejné optické a fyzikální vlastnosti, jako kámen přírodní). Nejčastěji používanými kameny ve šperkařství jsou zirkony a spinely, vyskytující se v široké škále barev. Pro své podobné optické vlastnosti s brilianty se tyto kameny používají i jako jejich imitace. Z široké nabídky dalších drahých kamenů, jako jsou rubíny, safíry, akvamaríny, tyrkys, křišťál, opály a další, stojí některé drahé kameny za obsáhlejší zmínku pro své jedinečné vlastnosti nebo pro svůj vztah k České republice.

Český granát (pyrop), patřící do rozvětvené rodiny granátů se vyznačuje vysokou tepelnou odolností a specifickou barvou - holubí krve. Pro svůj výskyt především v Českém středohoří získal své označení jako český granát. Tento minerál je po staletí využíván jako šperkařský kámen do lidových výšivek ale i do honosných náhrdelníků. V současně době je tento kámen využíván do všech druhů šperků ze stříbra a žlutého zlata. Náušnice s českými granáty jsou oblíbeny především mezi staršími ženami. Díky zmodernizování starých tradičních vzorů si však šperky s českými granáty stále častěji nacházejí cestu i k mladší generaci žen. Náušnice s českými granáty jsou vyráběny se všemi možnými typy zapínání a ve všech možných provedeních (kruhy, visací náušnice, pecky). Stejně tak široká je i nabídka dětských náušnic s českými granáty. Stává se, že za české granáty jsou některými prodejci vydávány i granáty dovážené z jiných států, které však nemají fyzikální ani optické vlastnosti českých granátů. Proto při koupi jakéhokoli šperku a českými granáty žádejte od výrobce certifikát pravosti kamene.

Nejcennějším drahým kamenem je diamant.  Je současně také nejtvrdším minerálem na světě s výjimečným leskem a briliantovým ohněm. Vedle nejoblíbenějších čirých bezbarvých diamantů se diamanty vyskytují v dalších barevných odstínech – žluté, hnědé, zelené, modré, růžové, červené, šedé nebo černé a to v závislosti na možných přimíšeninách v kameni. Při nákupu šperků s brilianty obdržíte od prodejce certifikát, uvádějící čtyři základní kritéria (tzv. 4C), podle nichž jsou brilianty hodnoceny. 

Cut/brus             způsob vybroušení kamene ovlivňuje reflexi světla. Nejčastěji je využíván tzv.

                           briliantový brus.

Clarity/čistota       brilianty obsahují přírodní příměsi (nečistoty, prasklinky), podle jejichž množství a

                            velikosti se udává stupeň čistoty kamene. 

Stupně čistoty         VVS1, VVS2 velmi velmi malé příměsi

                               VS1, VS2 velmi malé příměsi

                               SI1, SI2 malé příměsi

                               I1 - I3 s nedokonalostmi

Carat/váha         hmotnost drahých kamenů je udávána v karátech (ct)  1 ct = 0,2 g. Váha však není

                           nijak rozhodující. Dva brilianty stejné hmotnosti mohou být různé kvality.

Color/barva       ideální briliant je bezbarvý, ale ve skutečnosti se v přírodě vyskytují odstíny všech

                          barev. Na stupnici jsou označeny písmeny D (bílý) až Z (světle žlutý).